Dostęp do Biblioteki Wirtualnej z komputera domowego

Z RNO-Wiki
(Przekierowano z VLS)

Proponuję wydrukować sobie tę stronę i wykonać poniższe instrukcje na komputerze domowym. Strona ta jest dostępna pod adresem http://www.rafalnowak.pl/wiki/index.php?title=VLS

Biblioteka Wirtualna z widoku mojego komputera domowego
Journal of Computational and Applied Mathematics z widoku mojego komputera domowego

W artykule tym opisałem w jaki sposób można uzyskać dostęp do bazy artykułów naukowych Science Direct Biblioteki Wirtualnej z komputera domowego. Używając przeglądarki internetowej można będzie:

 • przeglądać całą zawartość Science Direct (http://vls.icm.edu.pl/ss.html),
 • pobierać dokumenty elektroniczne (np. w formacie PDF) na dysk komputera.


Spis treści

Wymagania

Biblioteka Wirtualna jest udostępniona całej sieci pracowniczej Instytutu Informatyki. Aby uzyskać dostęp do tej sieci, potrzebne jest konto na serwerze tryglaw (tryglaw.ii.uni.wroc.pl). Większość pracowników, ma tam założone konta indywidualne. W przypadku braku posiadania takiego konta, wystarczy napisać list do administratora Rashada.

Przepis

Przepis na uzyskanie dostępu do Biblioteki składa się z dwóch kroków #SSH - tunnel i #Proxy.

SSH - tunnel

Pierwszym krokiem jest zrobienie tzw. tunelu ssh pomiędzy komputerem domowym, a serwerem tryglaw. Wystarczy zalogować się na serwer tryglaw z odpowiednimi parametrami. Opisałem jak to zrobić zarówno pod systemem Linux, jak i Windows. Najpierw należy wybrać sobie numer wolnego portu na naszym komputerze. Najlepiej, aby ta liczba była dość duża ale i mniejsza od 65000. Na ogół dowolna liczba będzie dobra. W wypadku problemów, proszę zmienić liczbę na inną. Ja wybrałem 2080.

Linux

Pod systemem Linux, wystarczy w konsoli wpisać polecenie:

 ssh tryglaw.ii.uni.wroc.pl -L<nr_portu>:vls1.icm.edu.pl:80 -l <username>

gdzie nr_portu to numer wybranego portu, a username to nazwa użytkownika konta na serwerze tryglaw. Na przykład użytkownik uwr, który wybrał port 2080, powinien wykonać polecenie

 ssh tryglaw.ii.uni.wroc.pl -L2080:vls1.icm.edu.pl:80 -l uwr

Windows

W systemie Windows trzeba się troszkę więcej napracować, ale na szczęście tylko jeden raz. W systemie Windows, należy mieć program, który umożliwia zalogowanie się na zdalny serwer. Do tego celu świetnie nadaje się darmowy program putty. Program można pobrać na przykład stąd: [1]. Proponuję umieścić sobie skrót na pulpicie do tego programu (nie będę wyjaśniał jak to zrobić).

W celu zrobienia tunelu SSH, należy wykonać następujące instrukcje:

 1. Uruchom program putty.exe. Jeśli wykonujesz tę instrukcję po raz pierwszy, to powinieneś zobaczyć następujące okno:
  Uruchomiony program putty
  Przejdź w takim razie do kroku 2. Jeśli już kiedyś wykonałeś kroki 2-5 na swoim komputerze, to powinieneś przejść do kroku 6.
 2. Po lewej stronie jest dział Category. Wybierz w nim Connection->SSH->Tunnels tak, jak na poniższym rysunku
  ...
 3. W polu Source port wpisz numer wybranego portu - u mnie jest to 2080, a w polu Destination wpisz vls1.icm.edu.pl:80. Wybierz Local i Auto, a następnie naciśnij przycisk Add.
  ...
 4. Powinieneś zobaczyć mniej więcej taki wynik:
  ...
 5. Wróć w dziale Category do Session i wpisz w polu Host name (or IP address) adres tryglaw.ii.uni.wroc.pl, w polu Port - liczbę 22 i wybierz SSH. Następnie w polu Saved session wpisz np. Biblioteka Wirtualna (p. rysunek poniższej) i naciśnij przycisk Save.
  ...
 6. Powinieneś widzieć mniej więcej takie okno:
  Putty login.gif
  Kliknij dwukrotnie na Biblioteka Wirtualna, a otworzy się okno proszące o zalogowanie do serwera swiatowit. Wystarczy podać swoją nazwę użytkownika (np. uwr), a następnie wpisać swoje hasło.
  Putty user logging.gif

PROXY

Po wykonaniu tunelu ssh do serwera swiatowit. Mamy już za sobą połowę roboty. Drugim krokiem, jest skonfigurowanie swojej przeglądarki internetowej, aby korzystała z serwera proxy.

Uwaga: Poniższe instrukcje dokonają takich zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej, aby korzystała ona z połaczenia przez serwer proxy. Ustawienia te służą tylko do przeglądania Biblioteki Wirtualnej. Nie będzie można w tym czasie korzystać z innych stron internetowych w tej przeglądarce. Oczywiście ustawienia te można zmienić ponownie i przywrócić swoje własne, które się miało przed przystąpieniem do poniższych instrukcji. Moja rada: Aby nie musieć za każdym razem przełączać się raz na prawdziwy internet, a raz na Bibliotekę Wirtualną, gorąco polecam zainstalowanie nowej przeglądarki - takiej, której się dotychczas nie używało i ją właśnie przeznaczyć tylko na korzystanie z Biblioteki Wirtualnej. W ten sposób używa się jednej przeglądarki (np. Internet Explorer) do przeglądania Internetu, a drugiej przeglądarki (np. Firefox) do przeglądania Biblioteki Wirtualnej. Ja na co dzień używam przeglądarki Firefox; wybrałem więc jako inną przeglądarkę do Biblioteki Wirtualnej - przeglądarkę Opera.

Firefox

Przelgądarkę można pobrać np. stąd [2] i jest ona dostępna zarówno pod system Linux, jak i Windows. Zakładam, że wybrano przeglądarkę Firefox do przeglądania Biblioteki Wirtualnej. Opiszę jak ją poprawnie skonfigurować. Opis jest podany w kilku krokach, które należy wykonać. Po prawej stronie umieściłem rysunek z zaznaczonymi numerami (kolor czerwony) kroków poniższego przepisu.

Uwaga: po wykonaniu poniższych instrukcji, w przeglądarce będzie dostęp tylko do stron Biblioteki Wirtualnej, tzn. nie będą działały inne strony internetowe. Aby używać przeglądarki Firefox do celów codziennych, należy po zakończeniu przeglądania Biblioteki Wirtualnej przywrócić ustawienia pierwotne.

Konfiguracja serwera proxy w przeglądarce Firefox
 1. Uruchom przeglądarkę Firefox
 2. Wejdź w Prefencje (poszukaj w menu głównym programu, np. Narzędzia -> Opcje)
 3. Wybierz Zaawansowane ustawienia
 4. Wybierz zakładkę Sieć
 5. W dziale Połączenie naciśnij przycisk Ustawienia.
  Uwaga: zapamiętaj, co miałeś wybrane wcześniej, aby móc potem przywrócić pierwotna ustawienia.
 6. Zaznacz Ręczna konfiguracja serwerów proxy.
 7. W polu Serwer proxy HTTP wpisz localhost, a w polu Port wpisz numer wybranego portu - u mnie 2080
 8. Zaznacz także Użyj tego serwera proxy dla wszystkich protokołów
 9. To wszystko. Zaakceptuj ustawienia i możesz już oglądać zawartość Biblioteki Wirtualnej. W tym celu odwiedź stronę http://vls.icm.edu.pl

Przywracanie ustawień pierwotnych odbywa się w analogiczny sposób, z tym, że w pkt. 6 wybierasz ustawienia pierwotne - u mnie są to Ustawienia systemowe (system Linux) lub Ustawienia systemowe (system Windows).

Internet Explorer

Zakładam, że wybrano przeglądarkę Internet Explorer do przeglądania Biblioteki Wirtualnej. Opiszę jak ją poprawnie skonfigurować. Opis jest podany w kilku krokach, które należy wykonać. Po prawej stronie umieściłem rysunek przedstawiający ustawienia proxy w przeglądarce Internet Explorer

Uwaga: jeśli wykonasz poniższe instrukcje w przeglądarce, to będziesz miał dostęp tylko do Biblioteki Wirtualnej, tzn. nie będą działały inne strony internetowe niż vls.icm.edu.pl; co gorsze w cały systemie Windows internet będzie ograniczony tylko do stron Biblioteki Wirtualnej; Taka jest niestety wada przeglądarki Internet Explorer jest ona niestety zintegrowana z całym systemem). Jeśli używasz na co dzień systemu Windows :-), to musisz potem przywrócić ustawienia pierwotne.

Konfiguracja serwera proxy w przeglądarce Internet Explorer
 1. Uruchom przeglądarkę Internet Explorer
 2. Wejdź w Opcje internetowe (poszukaj w menu głównym programu; najczęściej jest to menu Narzędzia)
 3. Wybierz zakładkę Połączenia
 4. Naciśnij przycisk Ustawienia sieci LAN.
  Uwaga: zapamiętaj, co miałeś wybrane wcześniej, aby móc potem przywróć pierwotne ustawienia.
 5. W części proxy zaznacz Użyj serwera proxy dla sieci LAN
 6. W polu Adres wpisz localhost, a w polu Port wpisz numer wybranego portu - u mnie 2080
 7. Naciśnij przycisk Zaawansowane i upewnij się, że jest zaznaczone Użyj tego serwera proxy do wszystkich protokołów
 8. To wszystko. Zaakceptuj ustawienia i możesz już oglądać zawartość Biblioteki Wirtualnej. W tym celu odwiedź stronę http://vls.icm.edu.pl

Przywracanie ustawień pierwotnych odbywa się w analogiczny sposób, z tym, że w pkt. 5 odznaczasz Użyj serwera proxy dla sieci LAN lub przywracasz ustawienia, które były poprzednio.

Biblioteka

Biblioteka Wirtualna z widoku mojego komputera domowego
Journal of Computational and Applied Mathematics z widoku mojego komputera domowego

Po wykonaniu kroków z rozdziału #Przepis, można wpisać w przeglądarce internetowej adresy:

 http://vls.icm.edu.pl      -- Biblioteka Wirtualna
 http://vls.icm.edu.pl/ss.html  -- Science Direct

i cieszyć się dostępem do Science Direct z komputera domowego.

Odwiedzając Science Direct (http://vls.icm.edu.pl/ss.html) można wejść bez logowania i dowolnie przeglądać artykuły, a nawet pobierać pliki PDF na dysk naszego komputera domowego :-)

Rno 13:16, 20 lip 2007 (CEST)

Osobiste